Pod znakiem św. Jerzego i Orła Białego. Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości Gruzji w Warszawie
W Warszawie 6 maja w dniu św. Jerzego odbędzie się uroczystość z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Gruzję niepodległości, organizowana przez Studium Europy Wschodniej UW, Ambasadę Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej, Diasporę Gruzińską i Gruzińską Parafię w Warszawie.
2023-05-05, 17:30
- Chcielibyśmy, żeby w uroczystości włączyła się społeczność gruzińska w Polsce, przypominając o naszych ideałach, wolności, ojczyźnie - mówił portalowi Polskiego Radia, PolskieRadio24.pl dr Dawid Kolbaia ze Studium Europy Wschodniej UW.
Odbędzie się także uroczysta liturgia w języku gruzińskim, a przed pomnikiem przy Muzeum Powstania Warszawskiego zostaną odczytanie nazwiska 108 gruzińskich oficerów, którzy służyli w Wojsku Polskim w latach 1921-1939.
- 26 maja 1918 r. Gruzińska Rada Narodowa ogłosiła w Tbilisi Akt Niepodległości Gruzji. W styczniu 1921 r. rząd Rzeczypospolitej Polskiej uznał Republikę Gruzińską de iure to na krótko przed wkroczeniem wojsk sowieckich do Gruzji i ponowną utratą niepodległości. Po miesiącu zaciekłych walk obronnych rząd gruziński zmuszony był opuścić kraj i udać się na emigrację. Znaczna liczba emigrantów gruzińskich, a wśród nich oficerowie i podchorążowie armii gruzińskiej, znalazła się w Polsce, która dla wielu stała się drugą ojczyzną - przekazał Polskiemu Radiu dr Dawid Kolbaia, organizator obchodów i autor publikacji poświęconych tej tematyce, pt. "Pod skrzydłami Rzeczypospolitej. Emigracja gruzińska w Polsce 1921-1939".
- Służyli tu w Wojsku Polskim jako oficerowie kontraktowi, prowadzili przedsiębiorstwa, praktyki lekarskie, trudnili się handlem, studiowali i wykładali w wyższych uczelniach. Wielu ściślej związało swe losy z Polską, tu znajdując żony i zakładając rodziny. Wszyscy jednak pozostawali wierni utraconej ojczyźnie i prowadzili ożywioną działalność niepodległościową w gruzińskich i polsko-gruzińskich organizacjach i stowarzyszeniach, takich jak Komitet Gruziński w Polsce, Klub Gruzińsko-Polski, Koło Studentów Gruzińskich w Polsce - przekazał Polskiemu Radiu, portalowi PolskieRadio24.pl dr Kolbaia.
REKLAMA
Działalność gruzińskiej społeczności w Polsce
- Niepodległość Gruzji była w Polsce międzywojennej sprawą żywą, o której mówiono i dużo pisano. Wydano wiele prac o Gruzji o charakterze popularno-naukowym i informacyjnym, wychodziły gruzińskie jednodniówki rocznicowe ("Amirani", "Pro Patria", "Pro Georgia"). Tematyka gruzińska zajmowała naczelne miejsce w redagowanym przez Sergo Kuruliszwilego tygodniku "Głos Wschodu", sporo uwagi poświęcały jej takie czasopisma jak "Przymierze" czy "Wschód / Orient", ale sprawa Gruzji, a szczególnie wydarzenia bieżące, znajdowały oddźwięk również w większości znanych tytułów prasowych, zwłaszcza w latach dwudziestych - przekazał dr Dawid Kolbaia.
- W czasach II Rzeczypospolitej Gruzini należeli do tych grup etnicznych, których w większości statystyk nawet osobno nie wykazywano. Emigranci gruzińscy byli grupą niewielką, ale ze względu na swój niepodległościowy charakter dość aktywną i zajmującą szczególną, uprzywilejowaną pozycję, której nie uzasadniała ani liczebność, ani rola ekonomiczna. Pozycja ta miała nieco emocjonalne uzasadnienie w wielowiekowej przyjaźni obu narodów, podobieństwie ich losów historycznych - zaznaczył.
Dr Kolbaia serdecznie zaprasza do udziału w obchodach, których szczegółowy program znajduje się poniżej.
REKLAMA
Program z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodleglosci Gruzji_[ZOBACZ].pdf
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA